Pārlekt uz galveno saturu

Elpošanas funkciju diagnostika - bronhu provokācijas tests

Bronhoprovokācijas tests ir plaušu funkcionālais tests, kura laikā izvērtē, kas notiek elpceļos, ja tiek ieelpota viela, kas dažiem cilvēkiem var izraisīt elpceļu sašaurināšanos (bronhospazmu).

Attēls
plaušas
Created: 7. janvāris, 2022. gads
Atjaunots: 15. maijs, 2023. gads

Biežāk izmantotais medikaments ir metaholīns. Citi izmantotie aģenti varētu būt histamīns, mannitols un auksts gaiss. Visbiežāk šo testu veic, lai izvērtētu, vai pacientam ir astma. Testa laikā pacients ieelpo metaholīnu dažādās koncentrācijās. Jo elpceļi jutīgāki, jo nepieciešama mazāka medikamenta koncentrācija, lai izraisītu reakciju – elpceļu sašaurināšanos. Ja notiek plaušu funkcijas samazināšanās jeb elpceļu sašaurināšanās vairāk par 20%, pacientam uzreiz dod bronhodilatējošu jeb elpceļus paplašinošu medikamentu.

Kādos gadījumos jāveic bronhoprovokācijas tests?

To veic personai, kuras simptomi ir nespecifiski vai diagnoze neskaidra, lai apstiprinātu vai izslēgtu astmu. Bronhoprovokācijas testu var veikt arī personām, kam jau ir uzstādīta astmas diagnoze, lai izvērtētu elpceļu jutīgumu un reaktivitāti dinamikā, kā arī pielietoto medikamentu efektivitāti.

Kādos gadījumos testu neveic?

•    Akūta vai nekontrolēta sirds saslimšana; •    Asinsvadu saslimšanas, piemēram, aneirisma; •    Zems skābekļa piesātinājums (mazāks par 85%); •    Samazināta plaušu funkcija (lai to izvērtētu, pirms testa veikšanas vienmēr veic spirometriju).

Kā sagatavoties vizītei

  • Pirms testa var būt nepieciešamība pārtraukt noteiktu medikamentu lietošanu. Pārrunājiet ar ārstu, kurus medikamentus un cik ilgi pirms testa veikšanas nepieciešams pārtraukt lietot;
  • Testa veikšanas dienā nelietojiet kofeīnu saturošus produktus – kafiju, tēju, kolu, enerģijas dzērienus, šokolādi;
  •  Vismaz sešas stundas pirms testa veikšanas nevajadzētu nodarboties ar intensīvu fizisku slodzi vai smēķēt;
  • Testa rezultātus var ietekmēt akūta augšējo elpceļu saslimšana (ARVI) pēdējo četru nedēļu laikā. Ja ir akūta saslimšana (iesnas, klepus), testu nepieciešams pārcelt.

Vizītes norise

1.    Veic spirometriju, lai izvērtētu pamata plaušu funkciju. Ja tā ir pietiekami laba, testu turpina; 2.    Pacients ieelpo ļoti nelielu daudzumu metaholīna; 3.    Ārsts atkārto spirometriju, lai izvērtētu plaušu funkciju pēc ieelpotā medikamenta; 4.    Kamēr vien nav elpceļu reakcijas, tests turpinās, ieelpojot aizvien lielāku metaholīna daudzumu un vienmēr pēc tam veicot spirometriju. Parasti izmanto piecas medikamenta devas; 5.    Ja plaušu funkcija samazinās, pacientam uzreiz dod bronhus paplašinošu medikamentu salbutamolu; 6.    Atkārto spirometriju, lai pārliecinātos, ka plaušu funkcija ir atgriezusies pamatstāvoklī.

Kas jāievēro pēc izmeklējuma

 Pēc provokācijas testa pacientam dod bronhodilatējošu jeb elpceļus paplašinošu medikamentu.

Riski

Provokācijas testa laikā, ja tas ir pozitīvs, var būt bronhospazma – klepus, sēkšana, spiedoša sajūta krūtīs. Simptomu var arī nebūt nemaz.

Saistīto simptomu saraksts

Saistīto diagnožu saraksts

Saistītās ārstu specialitātes