Pārlekt uz galveno saturu

Atopiskā dermatīta ādas kopšana

Ādas kopšana ikdienā neatkarīgi no tā, vai ir atopiskā dermatīta paasinājums vai samērā mierīgs ādas stāvoklis ar niecīgu ādas sausumu, ir viens no svarīgākajiem noteikumiem atopiskā dermatīta (AD) veiksmīgai ārstēšanai un labsajūtas radīšanai.

Attēls
atopisks dermatits
Created: 18. janvāris, 2022. gads
Atjaunots: 24. maijs, 2023. gads

Regulāri lietoti mitrinošie līdzekļi uzlabo ādas aizsargfunkciju, atvieglo slimības simptomus un samazina slimības uzliesmojuma risku, kā arī samazina niezi.

Ādas mitrināšana AD gadījumā ir izmainīta ādas barjerfunkcija – āda pastiprināti zaudē ūdeni, kļūst sausa, raupja un vieglāk ievainojuma pret dažādiem ārējās vides kairinātājiem, kuri var veicināt slimības uzliesmojumu (piemēram drēbju vīles, vilnas apģērbs uz miesas, sauss gaiss telpās). Pacientiem ir svarīgi mitrināt ādu ne tikai tajos brīžos, kad slimība liek par sevi manīt, bet arī miera periodos, jo ir pierādīts, ka atbilstoša ādas mitrināšana mazina slimības uzliesmojuma risku. Emolienti ir specializēti ārstnieciski ādu mīkstinoši līdzekļi, kas palīdz nomierināt un mitrināt ādu. Emolienti var būt krēmu, ziedes, gēlu, aerosolu un losjonu formā.  Atsķirībā no vairumā nopērkamiem kosmētiskiem līdzekļiem, emolienti nesatur smaržvielas, krāsvielas, ir hipoalerģiski. Pārsvarā šie līdzekļi ir nopērkami aptiekās. Ādas kopšana ikdienā nozīmē šo līdzekļu lietošanu uz visa ķermeņa vismaz 1-2 reizes dienā, nevis tikai uz iekaisušām vietām. Tāpat svarīgi atcerēties, ka ādu nepieciešams mitrināt arī miera periodos. Lai nodrošinātu pietiekamu ādas mitrināšanu, šos līdzekļus nepieciešams uzklāt bagātīgi – mazākiem bērniem aptuveni 150-200 g, pieaugušajiem pat 500 g nedēļā.   Īpaši ieteicams uzklāt mīkstinošos līdzekļus pēc mazgāšanās (līdz 3 minūtēm pēc) uz viegli miklas ādas, jo tad šie līdzekļi labāk iesūcas. Ja AD gadījumā nozīmēta ārstēšana ar lokāli lietojamiem līdzekļiem, mitrinošs krēms ir jāuzklāj pirms šo līdzekļu lietošanas ar ne mazāk kā 20 min intervālu. Mitrinošie līdzekļi ir jāuzklāj ar tīrām rokām, maigām kustībām, neierīvējot. Nagiem jābūt tīriem, apgrieztiem.

Mazgāšanās Ādas pH līmenis ir skābs, savukārt ziepes ir sārmainas. Mazgājoties ar ziepēm vai tikai ar ūdeni, tiek izjaukts ādas dabiskais pH līmenis, āda vieglāk zaudē ūdeni un kļūst sausa – tiek veicināts atopiskā dermatīta uzliesmojums. Ieteicams izvēlēties saudzīgus mazgāšanās līdzekļus, kas nekairina ādu, nesatur smaržvielas, krāsvielas, ir hipoalerģiski. Visdrošāk tos iegādāties aptiekās. Vannošanās beigās var pievienot vannas emulsijas, kas mīkstinās gan ādu, gan ūdeni. Lietojot emulsijas, vanna un bērna āda kļūst slidena, tāpēc ir jāuzmanās. AD pacientiem rekomendē mazgāties īsu brīdi (5 līdz 10 minūtes). Ūdens temperatūrai nevajadzētu pārsniegt 35°C. Pēc mazgāšanās maigi jānosusina ādu (neberzēt!) ar mīksta auduma dvielīti. Lielākajai daļai bērnu peldbaseina apmeklējums nesagādā problēmas, tomēr dažiem hlorētais ūdens var veicināt slimības paasinājumu hlora kairinošo īpašību dēļ. Lai risku samazinātu, ieteicams mitrinošo līdzekli uzklāt pirms baseina, bet pēc baseina kārtīgi noskaloties un atkārtoti uzklāt šo līdzekli.

Apģērbs Jāizvairās no kairinošu, raupju (piemēram, vilnas apģērbs uz miesas) un svīšanu veicinošu (sintētiskie materiāli) audumu lietošanas. Šādi audumi un sviedri var kairināt ādu un pasliktināt slimības simptomus. Ieteicams valkāt vieglus, “elpojošu” materiālu audumus (piemēram, kokvilna). Dažkārt ārsts var ieteikt arī specializētus apģērbus (piemēram, cinka veļa, tubulārās saites). Lai izvairītos no ādas sakasīšanas, rekomendē apģērbu (arī pidžamas), kas nosedz ādu. Uz rokām, lai pasargātu no sakasīšanas, rekomendējams vilkt cimdiņus vai zeķes, vai tubulārās saites, īpaši uz nakti, jo nagu apgriešana nepasargā ādu no mehāniskas traumatizācijas.

Mitrie apliekamie Dažkārt slimības uzliesmojumu gadījumā ārsts var nozīmēt ārstēšanu ar mitriem apliekamiem. Mitros apliekamos izmanto gadījumos, ja iekaisuma virsma ir mitrojoša, ar izdalījumiem. Mitros apliekamos tur ne ilgāk par 15 minūtēm, procedūras laikā apliekamam jābūt mitram un vēsam, ik pa laikam to atjauno un nedrīkst pieļaut tā izžūšanu un piekalšanu pie ādas. Ar šo metodi sausina jēlu virsmu, atvēsina iekaisumu, mazinās niezes sajūta. Pēc manipulācijas iekaisuma virsmu nosusina, un to pārklāj un pārsien ar absorbējoša materiāla pārsēju, vai arī ārsts nozīmēs krēma vai pastas aplikācijas.

Wett dressing metode Mitros apliekamos kā mitro ietīšanas (wett dressing) metodi rekomendē uz izteikti niezošām iekaisuma virsmām (bet ne jēlām), lai ar atvēsinošo darbību mazinātu niezi, remdētu simptomus, mazinātu ādas sabiezējumu, kā arī sekmētu labāku medikamentu uzsūkšanos un ādas mitrināšanu. Pēc mazgāšanās uz ādas uzklāj mitrinošu krēmu vai, pēc ārsta norādījumiem, ārstējošu līdzekli, pēc tam uzklāj samitrinātu auduma slāni, kuram pa virsu uzklāj sausu auduma slāni. Mitros apliekamos uz ādas tur vairākas stundas vai atstāj uz nakti. Jāseko līdzi, lai tie neizžūst.

Lokālie ārstējošie līdzekļi   Ārstējošos līdzekļus (piemēram, kortikosteroīdus, kalcineirīna inhibitorus) nozīmē ārsts. Šie līdzekļi tiek aplicēti ierobežotu laiku uz iekaisušām vietām. Lietojot šos līdzekļus, ir svarīgi ievērot t.s. pirkstgala vienības principu – cik krēma, kas izspiests uz rādītajpirksta jālieto, lai noklātu kādu ķermeņa daļu. Bērniem pirkstgala vienības dažādos vecumposmos un uz dažādām ķermeņa vietām ir atšķirīgas

VECUMS

GALVA UN KAKLS

VIENA ROKA UN PLAUKSTA

VIENA KĀJA UN PĒDA

KRŪŠUKURVIS UN VĒDERS

MUGURA UN DIBENS

3-6 MĒNEŠI

1

1

1.5

1

1.5

1-2 GADI

1.5

1.5

2

2

3

3-5 GADI

1.5

2

3

3

3.5

6 LĪDZ 10 GADI

2

2.5

4.5

3.5

5

PIEAUGUŠIE

2.5

4.5

7.5

7

7

Saistītās diagnozes

Saistītās ārstu specialitātes

Tēma

Dermatoloģija

Dermatoloģija ir medicīnas nozare, kas pēta ādas uzbūvi un funkcijas, ārējās vides ietekmi uz ādu, kā arī ādas pārmaiņas, kas rodas ādas slimību un dažu iekšējo orgānu slimību gadījumos.

Alerģijas

Alerģija ir pastiprināta cilvēka imūnsistēmas reakcija uz citādi nekaitīgiem vides faktoriem jeb alergēniem.