Drošība
Dažādas nelaimes notiek arī tad, ja vecāki ir rūpīgi un uzmanīgi. Pieaugušie spēj pasargāt bērnus, radot viņiem drošu vidi un novēršot iespējamas traumas un riskus.
Pēdējo gadu tendence liecina, ka Latvijas vasaras kļūst aizvien karstākas un saule jo spēcīgāka. Tāpēc vecākiem jābūt īpaši piesardzīgiem, rūpējoties par to, lai bērni nepavadītu pārlieku daudz laika karstā saulē, tādejādi riskējot gan ar pārkaršanu un saules dūrienu, gan arī ādas apdegumiem. Ja tomēr bērnu nav izdevies pasargāt no pārkaršanas vai saules apdeguma, nekavējoties jāveic aprūpes pasākumi.
Pārkaršana gandrīz vienmēr notiek ārējo faktoru ietekmē. Tas var notikt gan ilgstoši atrodoties karstā, nevēdinātā telpā, gan karstos ratiņos, gan saules svelmē. Turklāt apstākļus var pastiprināt arī nepiemērots apģērbs, nepietiekama šķidruma uzņemšana (bērns netiek padzirdīts vai šķidrums nav pieejams), neapsegta galva, dodoties saulē, un citi faktori. Īpaši riskanti un pat dzīvībai bīstami ir bērnu atstāt vienu karstā automašīnā.
Karstuma dūriens ir dzīvībai bīstams, tāpēc jādara viss iespējamais, lai to nepieļautu. Pie īpaši augstas temperatūras var rasties nopietni bojājumi smadzenēm un citiem iekšējiem orgāniem. Pirmās pārkaršanas pazīmes ir izteikti sasārtusi seja, vājums, arī reibonis un pat nelabums. Šādā gadījumā bērnu nedrīkst atstāt vienu un nekavējoties jācenšas bērnu atvēsināt, veicot sekojošus soļus:
Lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju ir I un II ādas tips. Tas nozīmē, ka āda ir gaiša un ātri apdeg. Ikviens ādas apdegums palielina risku nākotnē saslimt ar melanomu jeb ļaundabīgu ādas vēzi. Šī iemesla dēļ vecāku uzdevums ir būt īpaši piesardzīgiem, uzmanot to, lai bērni būtu pietiekami sagatavoti dodoties saulē. Turklāt jo īpaši jutīga un neaizsargāta ir zīdaiņa āda, tāpēc jaundzimušos un bērnus līdz gada vecumam, no uzturēšanās karstā saulē, jāpasargā pilnībā.
Kā atpazīt apdegumu? Kopumā ādas apdegumi iedalāmi 4 grupās (atkarībā no apdeguma izmēra, dziļuma). Tiklīdz pēc uzturēšanās saulē āda iegūst pat viegli rozā nokrāsu, tā jau uzskatāma par ādas hipertēmiju jeb I pakāpes apdegumu. Tas skar ādas ārējo slāni un ir rozā vai sarkans, sauss un jutīgs vai pat sāpīgs. II pakāpes apdeguma gadījumā bojāta arī derma, jeb dziļāks ādas slānis. Saulē iegūts, šis bojājums būs sāpīgs, mitrs, sarkans, ar pūsli. Parasti tas ārstējams bez ķirurģiskas iejaukšanās un sadzīst 2 nedēļu laikā.
Pat, ja apdeguma pazīmes nav manāmas, pēc ilgstošas uzturēšanās saulē rekomendējams ādu ieziest ar vieglu, mitrinošu krēmu. Savukārt ja bērna āda kļuvusi manāmi apsārtusi – tā ir apdegusi, un obligāti veicami šie soļi:
Dažādas nelaimes notiek arī tad, ja vecāki ir rūpīgi un uzmanīgi. Pieaugušie spēj pasargāt bērnus, radot viņiem drošu vidi un novēršot iespējamas traumas un riskus.
Drošība un veselība vasarā.