Pārlekt uz galveno saturu

Ko darīt, ja bērns ir pārkarsis un apdedzis saulē

Attēls
apdzedzis-saule
Created: 28. jūnijs, 2022. gads
Atjaunots: 16. jūnijs, 2023. gads

Pēdējo gadu tendence liecina, ka Latvijas vasaras kļūst aizvien karstākas un saule jo spēcīgāka. Tāpēc vecākiem jābūt īpaši piesardzīgiem, rūpējoties par to, lai bērni nepavadītu pārlieku daudz laika karstā saulē, tādejādi riskējot gan ar pārkaršanu un saules dūrienu, gan arī ādas apdegumiem. Ja tomēr bērnu nav izdevies pasargāt no pārkaršanas vai saules apdeguma, nekavējoties jāveic aprūpes pasākumi.

Ko darīt, ja bērns ir pārkarsis?

Pārkaršana gandrīz vienmēr notiek ārējo faktoru ietekmē. Tas var notikt gan ilgstoši atrodoties karstā, nevēdinātā telpā, gan karstos ratiņos, gan saules svelmē. Turklāt apstākļus var pastiprināt arī nepiemērots apģērbs, nepietiekama šķidruma uzņemšana (bērns netiek padzirdīts vai šķidrums nav pieejams), neapsegta galva, dodoties saulē, un citi faktori. Īpaši riskanti un pat dzīvībai bīstami ir bērnu atstāt vienu karstā automašīnā.

Karstuma dūriens ir dzīvībai bīstams, tāpēc jādara viss iespējamais, lai to nepieļautu. Pie īpaši augstas temperatūras var rasties nopietni bojājumi smadzenēm un citiem iekšējiem orgāniem. Pirmās pārkaršanas pazīmes ir izteikti sasārtusi seja, vājums, arī reibonis un pat nelabums. Šādā gadījumā bērnu nedrīkst atstāt vienu un nekavējoties jācenšas bērnu atvēsināt, veicot sekojošus soļus:

  • Bērnu nogulda vēsā telpā vai ēnā.
  • Uz pieres, skausta vai roku locītavām liek mitras, vēsas dvieļu kompreses.
  • Bērnam dod padzerties. Svarīgi, lai viņš uzņem pietiekoši daudz šķidruma. Zīdainītis nepieciešamo šķidruma daudzumu uzņem ar mātes pienu, kamēr tas viņam ir vienīgais ēdiens un dzēriens. Kad bērns jau saņem citu ēdienu, ja viņš negrib dzert, ūdeni jādod vismaz pa malciņam ik pēc 5 minūtēm.
  • Ja bērnam ir paātrināta elpošana un sirdsdarbība, sākas muskuļu krampji, vemšana, samaņas zudums – nekavējoties jāzvana neatliekamajai palīdzībai!
Attēls
ja bērns pārkarsis saulē

Kā apkopt saules apdegumu?

Lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju ir I un II ādas tips. Tas nozīmē, ka āda ir gaiša un ātri apdeg. Ikviens ādas apdegums palielina risku nākotnē saslimt ar melanomu jeb ļaundabīgu ādas vēzi. Šī iemesla dēļ vecāku uzdevums ir būt īpaši piesardzīgiem, uzmanot to, lai bērni būtu pietiekami sagatavoti dodoties saulē. Turklāt jo īpaši jutīga un neaizsargāta ir zīdaiņa āda, tāpēc jaundzimušos un bērnus līdz gada vecumam, no uzturēšanās karstā saulē, jāpasargā pilnībā.

Kā atpazīt apdegumu? Kopumā ādas apdegumi iedalāmi 4 grupās (atkarībā no apdeguma izmēra, dziļuma). Tiklīdz pēc uzturēšanās saulē āda iegūst pat viegli rozā nokrāsu, tā jau uzskatāma par ādas hipertēmiju jeb I pakāpes apdegumu. Tas skar ādas ārējo slāni un ir rozā vai sarkans, sauss un jutīgs vai pat sāpīgs. II pakāpes apdeguma gadījumā bojāta arī derma, jeb dziļāks ādas slānis. Saulē iegūts, šis bojājums būs sāpīgs, mitrs, sarkans, ar pūsli. Parasti tas ārstējams bez ķirurģiskas iejaukšanās un sadzīst 2 nedēļu laikā.

Pat, ja apdeguma pazīmes nav manāmas, pēc ilgstošas uzturēšanās saulē rekomendējams ādu ieziest ar vieglu, mitrinošu krēmu. Savukārt ja bērna āda kļuvusi manāmi apsārtusi – tā ir apdegusi, un obligāti veicami šie soļi:

  • Uz aptuveni 10 minūtēm bērnu var likt vēsā dušā vai vannā.
  • Uz ādas klāj mitras, vēsas dvieļu kompreses, kuras atstāj uz 10 līdz 15 minūtēm. Šo procedūru atkārto vairākas reizes dienā, jo mitrās kompreses palīdz atvēsināt ādu, mazina diskomfortu un sāpīgumu.
  • Pēc kompresēm vai dušas, ja apdegums nav dziļš – āda ir apsārtusi, bet nav ādas bojājumu, to viegli nosusina un uzklāj mitrinošu krēmu. Krējuma vai taukainu krēmu lietošana nepalīdzēs, bet gluži otrādi – nodarīs ādai papildu kaitējumu. Ādas kopšanai izmantojami tikai aptiekā iegādāti līdzekļi.
  • Kamēr āda nav sadzijusi, apdeguma skartās vietas nemazgā ar ziepēm. Tāpat uz apdegušas ādas nekādā gadījumā nedrīkst lietot eļļu vai krējumu – šie līdzekļi radīs papildu kairinājumu.
  • Ja ir paaugstināta ķermeņa temperatūra vai izteikts diskomforts, bērniem pēc sešu mēnešu vecuma sāpju mazināšanai iekšķīgi var dot nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus, piemēram, ibuprofēnu (bērna vecumam atbilstošā devā). Sākot lietot pretiekaisuma līdzekli pirmo sešu stundu laikā pēc apdeguma gūšanas, tas efektīvāk mazina sāpes un pietūkumu. Pretiekaisuma līdzekli dod ik pēc sešām līdz astoņām stundām, medikamenta lietošanu turpina divas dienas un bērnu novēro. Ja bērna pašsajūta pāris dienās būtiski neuzlabojas, jāvēršas pie ģimenes ārsta.
  • Kamēr āda sadzīst, tā jāsargā no saules stariem.
  • Ja apdegums ir nopietnāks, uz ādas var veidoties pūslīši, kurus nedrīkst noplēst vai pārspiest, pūslīši dažu dienu laikā uzsūksies paši. Ja pūslīši plīsuši, iespējams, būs jālieto antibakteriāls līdzeklis, lai nepievienotos kāda infekcija. Tāpēc šādā situācijā ir jāvēršas pie ģimenes ārsta. Ārsts var ieteikt lietot uz ādas smērējamu pretiekaisuma līdzekli.
  • Ja apdegums ir tik nopietns, ka uz bērna ādas veidojas pūslīši, sākas drudzis, galvassāpes, vemšana, nekavējoties jāvēršas pie ārsta. Tāpat pie ārsta jāvēršas, ja jebkādus saules UV staru radītos apdegumus vai karstuma dūrienu guvis bērns līdz gada vecumam.
  • Neatliekamā medicīniskā palīdzība nepieciešama, ja pārkarsis vai saulē apdedzis bērns zaudē samaņu vai viņa stāvoklis strauji pasliktinās.

Ārstniecība un rehabilitācija

Saistītās ārstu specialitātes

Tēma

Drošība

Dažādas nelaimes notiek arī tad, ja vecāki ir rūpīgi un uzmanīgi. Pieaugušie spēj pasargāt bērnus, radot viņiem drošu vidi un novēršot iespējamas traumas un riskus.

Saistītās apakštēmas