Neepileptiski lēkmjveida notikumi
Lēkme ir pārejošu simptomu kopums, kas pēkšņi sākas un parasti arī pēkšņi beidzas.
Sāpīgs notikums, pēkšņs izbīlis vai iemērkšana ūdenī izprovocē strauju sirdsdarbības palēnināšanos, pat īslaicīgu apstāšanos. Bērns pēkšņi kļūst bāls, aiztur elpu un kļūst ļengans, zaudē samaņu.
Bālā tipa elpas aiztures lēkme ir neepileptisks lēkmjveida notikums.
Samaņas zuduma laikā var būt arī īsa nostiepšanās, izliekšanās vai noraustīšanās. Epizode parasti ilgst no 15 sekundēm līdz vienai minūtei, turklāt krampjiem līdzīgās parādības vēro, ja epizode ilgst vismaz 45 sekundes. Pēc atgūšanās bērns parasti ir saguris, emocionāls, var sekot raudāšana, apjukums, iemigšana pat uz pāris stundām, bet visbiežāk bērns uzreiz atpazīst savējos un uzvedas kā ierasts.
Teorētiski bālā tipa elpas aiztures lēkmes var novērot jebkurā vecumā, tomēr visbiežāk tās skar sešus mēnešus līdz četrus gadus vecus bērnus. Parasti, bērnam augot, bālā tipa elpas aiztures lēkmes izzūd. Precīza sastopamība nav zināma, bet varētu būt, ka šādas lēkmes piedzīvo aptuveni 0,1% pasaules iedzīvotāju.
Izmeklējumu plānā visbiežāk ietilpst elektrokardiogramma un asins analīzes, lai pārbaudītu ar dzelzs deficītu saistītos rādītājus.
Prognoze parasti ir laba, tomēr ļoti biežu lēkmju gadījumā var būt nepieciešama padziļinātāka kardioloģiska izmeklēšana ar iespējamu terapiju sirdsdarbības palēnināšanās riska novēršanai. Par ilgstošāku sirds ritma monitorēšanu lemj arī gadījumos, kad ģimenē bijuši jaunu cilvēku pēkšņas nāves gadījumi fiziskas slodzes laikā vai peldoties.
Visbiežāk tomēr specifiska terapija nav nepieciešama. Ja zināms, ka bērnam mēdz būt šādas lēkmes, traumu un sabīšanās gadījumā jācenšas novērst bērna uzmanību. Bālā tipa elpas aiztures lēkmju iespēja nedrīkst būt par iemeslu vakcinācijas un zobārsta apmeklējuma atlikšanai vai pārmērīgām izmaiņām audzināšanā. Jāinformē apkārtējie, tajā skaitā mediķi un audzinātāji par šīm lēkmēm, sāpīgu procedūru laikā bērnam vēlams atlaisties guļus uz muguras, izmantot uzmanības novēršanas epizodes. Pirms peldēšanas ieteicams samitrināt atsevišķas ķermeņa daļas, lai pakāpeniski pierastu pie ūdens temperatūras.
Ļoti retos gadījumos ieilgusi bālā tipa elpas aiztures lēkme var turpināties epileptiskā lēkmē. Šajā gadījumā epileptiskā lēkme būs galvas smadzeņu asinsapgādes traucējumu izprovocēta un tā joprojām netiks vērtēta kā epilepsijas izpausme. Šādas lēkmes izpausmes būs ilgāka nostiepšanās un raustīšanās, turklāt kustības būs simetriskākas, ritmiskākas. Pēc epileptiskas lēkmes nepieciešama ilgāka atgūšanās.
Lēkme ir pārejošu simptomu kopums, kas pēkšņi sākas un parasti arī pēkšņi beidzas.