Pārlekt uz galveno saturu

Kontracepcija un tās veidi

Kontracepcija ir dažāda veida metodes, kuru mērķis ir novērst grūtniecības iestāšanos, kā arī pasargāt cilvēku no inficēšanās ar seksuāli transmisīvām slimībām.

Attēls
kontracepcija
Created: 14. janvāris, 2022. gads
Atjaunots: 7. novembris, 2024. gads

Jauniešiem ir piemērotas tādas kontracepcijas metodes, kas ir efektīvas un atgriezeniskas. Taču ir arī nedrošas metodes – pārtrauktais dzimumakts, kalendārā metode, spermicīdi. No tām labāk izvairīties. Izpēti infografiku un uzzini, kādas ir dažādu kontracepcijas metožu priekšrocības un trūkumi!

Attēls
kontracepcija

Buklets "Kontracepcija jauniešiem"

Svarīgi!

Vienīgā metode, kas 100% novērš grūtniecības iestāšanos, ir atturēšanās no dzimumattiecībām!

Prezervatīvi

Prezervatīvi ir nopērkami aptiekās un veikalos bez ārsta receptes. Tie darbojas kā barjera – neļauj spermatozoīdiem nokļūt pie olšūnas. Vienīgā metode, kas pasargā arī no seksuāli transmisīvajām infekcijām (STI)! Pirms nodarboties ar seksu bez prezervatīva, abiem partneriem būtu jāpārliecinās, ka viņiem nav STI.

Attēls
Prezervatīva lietošana

Hormonālā kontracepcija

Hormonālā kontracepcija ir plašs metožu klāsts. Visas hormonālās kontracepcijas metodes ir ļoti efektīvas un drošas. Tomēr atšķiras tas, kā tās lieto un cik bieži par to lietošanu jāatceras.

Hormonālo kontracepciju var lietot šādi:

  • Tabletes – jālieto katru dienu;
  • Plāksteris – līmē uz ādas un maina reizi nedēļā;
  • Makstī liekams riņķis – ievada makstī uz 3 nedēļām;
  • Hormonālais implants – ievieto rokā zem ādas uz 3 gadiem;
  • Hormonālā spirāle – ievada dzemdes dobumā uz 3-5 gadiem.

Hormonālā kontracepcija var saturēt vienu vai vairākus hormonus. Ir hormonālā kontracepcija, kas satur tikai vienu hormonu – progestīnus. Tos var saņemt kā tabletes (mēdz saukt arī par mini pillēm), zem ādas ievadāmus implantus un dzemdē ievadāmas spirāles. Otrs hormonālās kontracepcijas veids ir kombinētais, tas satur divu veidu hormonus – estrogēnus un progestīnus. Tos var saņemt kā tabletes, uz ādas līmējamus plāksterus vai makstī liekamu riņķi. Kombinētās metodes uzlabo menstruālo ciklu (mēnešreizes ir īpaši regulāras), uzlabo ādu, samazina nevēlamo apmatojumu. Tomēr tām ir paaugstināts trombu veidošanās risks. Trombi ir asins recekļi, kas var veidoties asinsvados, atrauties un nokļūt dzīvībai svarīgos orgānos – plaušās un smadzenēs. Risks šai blakusparādībai ir ļoti zems. Tomēr, ja sievietei (arī jaunai meitenei) ir citas saslimšanas, kas šo risku būtiski paaugstina, kombinētās metodes lietot nedrīkst. Vienu hormonu saturošās metodes trombu veidošanās risku nepalielina, bet, tās lietojot, biežāk ir neregulāras mēnešreizes. Ārsts izstāstīs, kuras metodes būs vispiemērotākās tieši jums.

Kombinētās hormonālās kontracepcijas tabletes, plāksteris un riņķis

Ieguvumi:

  • Ļoti efektīva kontracepcija;
  • Regulāras mēnešreizes;
  • Samazinās akne, pazūd liekais apmatojums (matu daudzums uz galvas gan nemazinās);
  • Samazinās dzemdes un olnīcu vēža risks;
  • Visefektīvākā metode, lai apturētu pastiprinātu un ieilgušu mēnešreižu asiņošanu;
  • Iespēja mainīt menstruālā cikla garumu, ,,pārcelt’’ mēnešreizes, ja gaidāms kāds svarīgs pasākums, brauciens (jāgriežas pie ārsta vismaz 2 mēnešus pirms gaidāmā notikuma).

Trūkumi:

  • Par metodi regulāri jāatceras! Par tabletēm – katru dienu, par plāksteri – reizi nedēļā, par riņķi – reizi trīs nedēļās;
  • Lietojot ilgāk kā 5 gadus, nedaudz palielinās krūts vēža risks. Ja pārtrauc lietot, tad 5 gadu laikā risks beidz būt paaugstināts;
  • Par hormonālo kontracepciju ir ļoti daudz dažādu mītu. Tiem nav pamata! Šīs metodes pasaulē ir jau vairāk kā 60 gadus, tās ir ļoti labi izpētītas:
  1.   Hormonālā kontracepcija neietekmē svaru un vielmaiņu; 
  2. Hormonālā kontracepcija neietekmē nākotnes auglību;
  3.  Hormonālā kontracepcija nesatur vīrišķos hormonus – tā neizraisīs ūsu un bārdas augšanu.

Svarīgākās blakusparādības Pirmos 3 mēnešus var būt dažādas sūdzības. Ja tās nav ļoti traucējošas, ieteicams sagaidīt, kamēr organisms pierod. Sūdzības, kas var rasties:  

  •  Neregulāra asiņošana, smērējoši asiņaini izdalījumi;
  • Slikta dūša;
  • Nedaudz palielinās aknes daudzums;
  • Sāpes vēdera lejasdaļā;
  • Krūšu jutīgums;
  • Galvassāpes;
  • Garastāvokļa svārstības.

Visnopietnākā blakusparādība ir trombu veidošanās risks. Jaunām, veselām sievietēm risks ir ārkārtīgi zems. Tomēr, ja parādās grūtības elpot, sāpes aiz krūšu kaula, pietūkums kājā, metodes lietošana uzreiz jāpārtrauc un jāizsauc Neatliekamā medicīniskā palīdzība.

Tikai vienu hormonu (progestīnu) saturošās metodes

Ieguvumi:

  • Ļoti efektīva kontracepcija;
  • Mēnešreizes parasti kļūst vājākas vai pat pazūd;
  • Jāatceras tikai reizi 3-5 gados.

Trūkumi:

  • Reizēm var būt ilgstoši asiņaini izdalījumi (īpaši pirmos 3-6 mēnešus);
  • Ievadīšanas dienā lieli naudas ieguldījumi (130-150 EUR), tomēr, sadalot to uz lietošanas periodu, sanāk izdevīgi;
  • Zemādas implants var izraisīt svara pieaugumu līdz apmēram 5 kilogramiem, bet svara pieaugums var būt arī mazāks vai nebūt vispār;
  • Dzemdes spirāli nedrīkst ievadīt, ja ir STI, tāpēc pirms tās ievades ārsts paņems analīzes.

Hormonālā dzemdes spirāle

Hormonālā dzemdes spirāle ir maza, mīksta “T” formas ierīce, kas izdala hormonus (progestīnus). Ārsts to ievada dzemdē uz 3-5 gadiem (atkarībā no spirāles veida). To var izņemt arī ātrāk. Šī spirāle sabiezina dzemdes kakla gļotas (spermatozoīdi netiek līdz olšūnai), padara plānāku dzemdes iekšējo slāni, brīžiem arī neļauj nobriest olšūnai. Tās lietošanas laikā menstruācijas parasti kļūst vājākas vai pazūd.

Zemādas implants

Zemādas implants ir apmēram 4 cm garš, mīksts ,,stienītis’’, ko ievada zem augšdelma ādas. To dara vietējā anestēzijā, ārsta kabinetā. Darbojas 3 gadus. Implants nomāc olšūnas nobriešanu un padara dzemdes iekšējo slāni plānāku.

Injekcijas

Injekcijas muskulī veic reizi 3 mēnešos. Tās nomāc olšūnas nobriešanu un padara dzemdes iekšējo slāni plānāku. Pusaudzēm injekcijas var samazināt kaulu blīvumu, tāpēc ilgstoša lietošana nav ieteicama.

Nehormonālās metodes

Vara dzemdes spirāle – ļoti droša metode. Vara dzemdes spirāle ir maza, parasti “T” formas ierīce, ko ievieto dzemdē. Tā neizdala hormonus! Šī spirāle rada spermatozoīdiem nelabvēlīgu vidi un neļauj ieligzdoties apaugļotajai olšūnai. Spirāle darbojas 5 gadus, bet to var izņemt arī ātrāk. Reizēm tā rada sāpīgākas un spēcīgākas mēnešreizes.

Dzemdes kakla diafragma vai uzmava – vidēji droša metode. Dzemdes kakla diafragma vai uzmava ir silikona “vāciņš”, ko sieviete pati uzliek uz dzemdes kakla pirms katra dzimumakta. Tā neļauj spermatozoīdiem iekļūt dzemdē un apaugļot olšūnu. Papildus jālieto spermicīdu gēls vai krēms. Paiet laiks, kamēr iemācās to pareizi lietot. Jauniešiem sarežģīti lietojama metode. Latvijā tā nav plaši izplatīta.

Kontracepcija viendzimuma pāriem (sievietēm)

Sievietēm, kurām ir seksuālas attiecības ar sievietēm, arī pastāv risks iegūt seksuāli transmisīvas saslimšanas. Iespējams ir nodot tādas seksuāli transmisīvas saslimšanas, kā hlamīdijas, gonoreju, sifilisu, ģeniālas karpas (HPV vīruss).

Principi, kurus ievērot, drošām seksuālām attiecībām:

1.     Ja tiek izmantotas kopējas seksa rotaļlietas, katram partnerim  uz tām ir jāizmanto savs prezervatīvs. Pēc lietošanas tās obligāti ir jānomazgā ar ziepēm un siltu ūdeni.

2.     Izvairīties no orālā seksa, ja tev mutē ir jebkāda veida čūlas, ievainojumi.  No infekcijām, kuras var nodot orālā seksa laikā, visdrošāk pasargā mutes aizsegs (dental dam).  Kaut arī daudzviet ārzemēs šos mutes aizsegus var iegādāties līdzās prezervatīviem, Latvijā tie pagaidām pieejami vien atsevišķos intīmpreču veikalos. Ja nav iespējas tos iegādāties vai pasūtīt no ārvalstu  vai vietējiem interneta veikaliem, tikpat drošu mutes aizsegu var izgatavot no vīriešu prezervatīviem. Instrukcija to izgatavošanai atrodama zemāk atsaucēs.

3.     Vairākas infekcijas var tikt pārnestas ar gļotādu kontaktu, rokām vai pirkstiem, tādēļ pēc dzimumattiecībām jānomazgā rokas ar ūdeni un ziepēm.

4.     Ja rodas sūdzības par pastiprinātiem izdalījumiem, izsitumiem uz ārējiem dzimumorgāniem vai  sāpēm vēdera lejasdaļā, lūdzu, vērsies pie ginekologa, lai veiktu pilnvērtīgu izmeklēšanu.

Nedrošās metodes

Kalendārā metode Kalendārā metodes princips – noteikt dienas, kad ir lielāka iespēja palikt stāvoklī, un izvairīties no dzimumattiecībām šajās dienās. Lai noteiktu “it kā” drošas dienas, skaita dienas menstruālajā ciklā un mēra temperatūru taisnajā zarnā. Temperatūras pacelšanās liecina par olšūnas nobriešanas tuvošanos. Izvērtē arī maksts izdalījumu izskatu. Metode nav droša! Pusaudžu vecumā bieži ir neregulāras menstruācijas, bet auglība ir ļoti augsta, tāpēc uz šo metodi paļauties nevar.

Spermicīdi Spermicīdi ir ķīmiskas vielas, ko ievada makstī pirms katra dzimumakta. Tie nomāc spermatozoīdu kustīgumu un neļauj tiem tikt līdz olšūnai. Pieejami lodīšu, svecīšu veidā. Nopērkami aptiekās bez receptes. Tos var lietot papildus prezervatīvam vai dzemdes kakla diafragmai, lai uzlabotu to efektivitāti. Pusaudžu vecumā ieteicami tikai kā papildu metode, piemēram, prezervatīviem.

Pārtrauktais dzimumakts Pārtrauktais dzimumakts ir metode, kad vīrietis izvelk dzimumlocekli no sievietes maksts pirms ejakulācijas. Par ejakulāciju medicīnā sauc brīdi, kad izdalās sperma, savukārt sarunvalodā biežāk dzirdēsi jēdzienu “beigšana”. Vīrietim nedaudz spermas var izdalīties vēl pirms notiek ejakulācija. Tāpēc šī metode ir nedroša un nav izmantojama pusaudžu vecumā! Nepasargā no STI.

Avārijas kontracepcija

Avārijas kontracepciju lieto pēc dzimumakta, ja aizmirsts izsargāties vai ir notikusi kļūme, piemēram, saplīsis prezervatīvs. Ir divu veidu avārijas kontracepcijas tabletes. Vienas satur levonergestrelu. Tās var lietot 72 stundu laikā pēc dzimumakta. Jo ātrāk, jo labāk! Otras satur ulipristāla acetātu. Tās var lietot 120 stundu laikā, bet ieteicams maksimāli ātri. Abu veidu tabletes pieejamas aptiekās bez ārsta receptes. Tās nav tik drošas, kā, piemēram, prezervatīvs, līdz ar to noteikti jādomā par kādu drošu, pastāvīgi lietojamu metodi. Avārijas kontracepcija aizkavē ovulāciju (olšūnas nobriešanu).  Efektivitāte ir apmēram 85%. Šī metode neietekmē grūtniecību, ja tā jau ir iestājusies pirms tam!  

Blakusparādībās:

  • Var būt menstruālā cikla nobīdes 1-2 mēnešus pēc lietošanas;
  • Neplānota asiņošana (parasti tā nav stipra);
  • Slikta dūša;
  • Vēdersāpes.

Kādreiz tika uzskatīts, ka avārijas kontracepciju drīkst lietot tikai dažas reizes, bet tā nav taisnība. To drīkst lietot tik bieži, cik nepieciešams. Tomēr tā var izraisīt neplānotu asiņošanu un nav efektīva izsargāšanas metode.

Saistītās ārstu specialitātes

Tēma

Ginekoloģija

Ginekoloģija ir medicīnas nozare, kas rūpējas par sievietes reproduktīvo veselību.

Grūtniecība

Grūtniecības plānošana un gaidību laiks var būt gan skaists un baudāms, gan satraukumiem un pārdzīvojumiem bagāts.

Saistītās apakštēmas