Pārlekt uz galveno saturu

Nātrija hlorīds, Ventolīns, Pulmicorts – kādam nolūkam tos lieto?

Klepus gadījumā arvien biežāk tiek izmantoti inhalatori. Vai ar nātrija hlorīda ieelpošanu pietiek un tas būs labākais risinājums? Un kas īsti ir Ventolīns un Pulmicorts?

Attēls
klepus
Created: 3. maijs, 2024. gads
Atjaunots: 7. novembris, 2024. gads

Bērnu pulmonologu vidū ir bažas par to, ka šobrīd inhalatori tiek lietoti ļoti plaši. Katrai medicīniskai manipulācijai ir savas indikācijas un savi riski. Elektriskajiem šķidro medikamentu inhalatoriem jeb nebulaizeriem komplikāciju risks pieaug izmantojot tos nepareizi. Ierīcei ir vairāki vienreizlietojamie piederumi, kurus kļūdaini bieži vien mēdz lietot ilgstoši: pareizā rīcība ir filtru maiņa, izsmidzinātaja trauciņa regulāra tīrīšana. Nedrīkst katru dienu medikamentus ievilkt ar vienu un to pašu šļirci, katru reizi ir jānem jauna šļirce. Nepareizi lietojot inhalējamās ierīces, tajās savairojas baktērijas un pieaug elpceļu infekciju risks. Par pareizu inhalatoru lietošanu un tīrīšanu lasi te.

Bērnam, kas ir vecumā līdz pieciem gadiem un apmeklē bērnudārzu, slimošana ar saaukstēšanos 5-8 reizes gadā, ja epizodes nav ilgākas par 7-10 dienām, mūsu platuma grādos ir pieņemama. Lielākajā daļā gadījumu pietiks ar to, ka bērns uzņems pietiekami daudz šķidruma. Drīkst lietot aptiekā nopērkamos dabiskas vielas saturošos klepus sīrupus, bet visticamāk bērns izveseļosies arī bez to lietošanas Ja nav alerģija, drīkst bērnam dot siltu pienu ar medu. Pētījumi apstiprina, ka medum piemīt klepu mazinoša iedarbība.

Ko dara Ventolīns, Pulmicorts un nātrija hlorīds?

Ventolīns jeb Salbutamols mazina bronhu sašaurināšanos. To izraksta tad, ja bērnam ir vīrusu izraisīts bronhīts ar bronhu sašaurināšanos un sēkšanu, īpaši, ja klepus ir ieildzis. Ventolīns īslaicīgi atvieglo simptomus, bet neārstē.

Tas pieejams trīs veidos :

  • Iekšķīgi lietojams sīrups,
  • Aerosola inhalators,
  • Šķīduma formā, kuru inhalē ar nebailaizeru.

Ieteicams lietot tieši inhalējamās Ventolīna formas, jo tad efekta sasniegšanai nepieciešamas nelielas medikamenta devas un tās uzreiz nonāk bronhos. Sīrupa veidā bērnam ir jāuzņem lielākas medikamenta devas.

Pulmicort jeb Budesonīds ir ar pretiekaisuma un ārstējošu iedarbību. Tas iedarbojas lēnāk nekā Ventolīns, taču ārstē iekaisumu ilgtermiņā.

Nātrija hlorīda elpošana nav klīniksās vadlīnijās aprakstīta metode. Ja vīrusa infekcija izraisa kairinājumu gan degunā, gan trahejā, tad, iespējams, nātrija hlorīda ieelpošana, samitrinot elpceļus, subjektīvi atvieglos nepatīkamās sajūtas, taču, ja ir indikācijas, lai lietotu ventolīnu un pulmikortu, tad tikai ar nātrija hlorīdu nepietiks.

Bronhu sašaurinājuma gaidījumā jālieto abi medikamenti – Ventolīns un Pulmicort.

SVARĪGI! Par to, kurš medikaments, cik ilgi jālieto konkrētās saslimšanas gadījumā, lemj ārsts.

Jāvēršas pie ārsta nekavējoties, ja klepus ir ar sēkšanu, svilpšanu krūtīs un apgrūtinātu elpošanu, vai ilgst vairāk nekā desmit dienas.

Saistītie simptomi

Saistītās ārstu specialitātes

Tēma

Ko darīt, ja bērns saslimis?

Kā mājas apstākļos rīkoties, ja bērnam ir drudzis, klepus, sāp kakls, sāp auss, sākusies vemšana un/vai caureja vai ir aizcietējums?