Normāls miegs un miega paradumi
Miegs nav vienmērīgs process – naktī vairākkārt mainās gan dažādas miega fāzes, gan miega cikli.
Gulētiešanas caurlaide ir viens no līdzekļiem, kas palīdz sakārtot ikvakara norises.
Daži bērni vakara cēlienu pārvērš rotaļā, pastāvīgi izdomājot dažādus iemeslus, lai atliktu gulētiešanu: prasa vēl vienu pasaciņu, vēl drusku padzerties, vēl vienu samīļošanos… Caurlaide vislabāk darbojas 3-10 gadus veciem bērniem.
Svarīgi! Ņemiet vērā, ka gulētiešanas caurlaide darbojas tādā gadījumā, ja problēmas ir tikai vakarā uz gulētiešanas laiku. Ja bērnam ir arī citi uzvedības traucējumi, tad ar vienu pašu gulētiešanas caurlaidi līdzēts nebūs.
Daļai bērnu pietiks ar gulētiešanas caurlaidi un uzslavu, bet dažiem būs nepieciešams papildu pamudinājums. Piemēram – nākamajā rītā var izvēlēties brokastis. Vecākiem bērniem atalgojums var būt iekrāts arī ilgtermiņā – piemēram, ja bērns iepriekšējā vakarā ir labi gājis gulēt, tad no rīta saņem uzlīmīti, bet, sakrājot noteiktu skaitu uzlīmīšu, var izvēlēties kopīgu ģimenes atpūtu. Atcerieties – apbalvojumu piešķir tikai tad, ja tas ir pelnīts!
Gulētiešanas caurlaide ir viens no līdzekļiem, kas palīdz sakārtot ikvakara norises. Tā ir līdzīga biļetei, kas dod tiesības vēl vienu reizi pasaukt vecākus vai īslaicīgi izkāpt no gultas.
1. Pārrunājiet ar bērnu jaunos noteikumus! Paskaidrojiet, ka gulētiešanas caurlaidi katru vakaru varēs izmantot tikai vienu reizi, lai vēlreiz uz brīdi izkāptu no gultas, palūgtu vēl vienu pasaciņu vai samīļošanos (vai ko citu). Pēc tam caurlaide jāatdod vecākiem un jādodas uz gultu. Noteikumiem jābūt tādiem, lai bērns spēj tos saprast.
2. Pagatavojiet gulētiešanas caurlaidi kopā! Ļaujiet bērnam izvēlēties krāsu, apzīmēt, apkrāsot caurlaidi vai aplīmēt to ar uzlīmēm.
3. Pirms gulētiešanas iedodiet caurlaidi bērnam, vēlreiz atgādinot tās mērķi. Turpiniet gulētiešanas rutīnu kā parasti, tad ejiet ārā no istabas!
4. Ja bērns vēlas izmantot gulētiešanas caurlaidi, izpildiet lūgumu un pēc tam paņemiet caurlaidi. Atgādiniet bērnam, ka šodienas iespēja ir izmantota – tagad jādodas gulēt.
5. Ja bērns jūs sauc vai ceļ traci pēc gulētiešanas caurlaides izmantošanas, neņemiet vērā uzmanības piesaistīšanas centienus.
6. Ja bērns nāk ārā no istabas pēc gulētiešanas caurlaides izmantošanas, pavadiet viņu atpakaļ uz istabu, neiesaistoties nekādās sarunās vai aktivitātēs!
Bērnam izveidojas ikvakara miega rituāls, kurš ilgtermiņā nes vēlamos rezultātus.
Miegs nav vienmērīgs process – naktī vairākkārt mainās gan dažādas miega fāzes, gan miega cikli.