Pārlekt uz galveno saturu

Vakcinācija pret meningokoku infekciju

Vakcinācija pret meningokoku infekciju ir stingri rekomendējama visu vecumu cilvēkiem ar paaugstinātu invazīvas infekcijas risku.

Attēls
Vakcinācija
Created: 27. jūlijs, 2022. gads
Atjaunots: 22. maijs, 2023. gads

Par meningokoku infekciju

Meningokoku infekcija ir reta, bet smaga saslimšana, ko izraisa Neisseria meningitidis baktērija. Slimība izpaužas kā menigokoku meningīts un/vai bakterēmija (stāvoklis, kad baktērija ir asins straumē), retāk – kā pneimonija, miokardīts, endokardīts, perikardīts, artrīts, konjunktivīts, uretrīts, faringīts un cervicīts.

Neisseria meningitidis baktērijai ir zināmas 12 kapsulārās grupas, 90 % gadījumu slimību izraisa sešas no tām - A, B, C, W135, Y, X. Ik gadu visā pasaulē ar meningokoku infekciju saslimst ap 500 000 cilvēku. Saslimšanas biežums dažādās vietās pasaulē ir atšķirīgs – Ziemeļamerikā un Eiropā tie ir 0,12–3 saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju, taču tā saucamajā meningīta jostas zonā Āfrikas kontinenta  Subsahāras reģionā – līdz pat 1000 gadījumu uz 100 000 personām.

Slimības izplatīšanās

Cilvēks ir vienīgais baktērijas rezervuārs un izplatītājs. Apmēram 25 % pusaudžu un 10 % pieaugušo var būt asimptomātiski šīs baktērijas nēsātāji, bet bērni baktēriju pārnēsā retāk. Baktērijas transmisija no cilvēka uz cilvēku notiek gaisa pilienu veidā.

Slimība var skart ikvienu, tomēr biežāka saslimstība ir novērojama zīdaiņu, kā arī pusaudžu un jaunu pieaugušo vidū.

Saslimšanas riskus paaugstina klimata īpatnības, imūnās sistēmas stāvoklis (iegūti vai iedzimti imūndeficīti), kā arī sociālā situācija. Pusaudžu un jaunu pieaugušo saslimstības pieaugums tiek saistīts ar ilgstošiem ciešiem kontaktiem nosacīti noslēgtās grupās (piemēram, kopmītnēs, publiskos pasākumos u.c.). Risku paaugstina arī augšējo elpceļu vīrusu infekcijas, smēķēšana.

Meningokoku infekcijas klīniskās izpausmes

  • Zīdaiņiem un maziem bērniem meningokoku infekcija var attīstīties strauji, dažkārt pat zibensveida ātrumā un apdraudēt dzīvību. Tās sākumā simptomi var būt nespecifiski, līdzīgi kā pie saaukstēšanās, taču tā strauji progresē. Maziem bērniem biežāk attīstīsies meningīts, kas var izpausties kā apziņas traucējumi, izspīlēts lielais avotiņš (zīdaiņiem), vemšana, drudzis. Tāpat pastāv risks straujai sepses attīstībai ar orgānu bojājumiem un hemorāģiskajiem izsitumiem (asinsizplūdumiem) uz ādas un gļotādas, kas, progresējot daudzumā un plašumā, veido audu nekrozes, nereti rezultējoties locekļu amputācijā. Zibensveida meningokokcēmijas gadījumā dzīvību apdraudošs stāvoklis var attīstīties stundu laikā.
  • Pusaudžiem biežāk novēro raksturīgos meningīta simptomus – galvassāpes, kakla stīvumu, apziņas traucējumus, kā arī raksturīgos hemorāģiskos izsitumus uz ādas, kas tipiski atsķirami no parastiem izsitumiem, jo tie neizzūd, kad tiem uzspiež. Arī pusaudžiem un jauniem pieaugušiem meningokoku infekcija var noritēt zibensveidā un būt apdraudēt dzīvību.

Ārstēšana

Slimība tiek ārstēta ar antibiotikām, terapija jāuzsāk nekavējoties. Mirstība ir augsta arī tad, ja ir saņemta adekvāta ārstēšana (mirst 1 no 10 pacientiem), taču vēl augstāka mirstība ir starp tiem pacientiem, kuriem attīstās meningīts un meningokoku izraisīta sepse.

Komplikācijas pēc atveseļošanās var izpausties kā dzirdes zudums, redzes traucējumi, locekļu zaudēšana (amputācija) audu nekrozes dēļ, smadzeņu bojājumi, krampji.

Vakcinācija

Vakcinācija pret meningokoku infekciju ir pieejama, taču Latvijā, atšķirībā no daudzām citām Eiropas valstīm, tā nav iekļauta vakcinācijas kalendārā. Vakcināciju pret meningokoku infekciju rekomendē veikt ar konjugētām meningokoku vakcīnām. Latvijā biežāk izmantotās ir kvadrivalentās (četru grupu) konjugētās vakcīnas pret  menigokokiem ar A,C, W un Y kapsulārajām grupām – Nimenrix vai Menveo. Pret B grupas kapsulārajiem meningokokiem  izmantojamas multikomponentu proteīnu vakcīnas – Bexsero vai Trumenba.

Vakcinācija ir stingri rekomendēta cilvēkiem ar paaugstinātu risku invazīvai meningokoku infekcijai, neatkarīgi no vecuma.

Paaugstināts risks invazīvai meningokoku infekcijai ir cilvēkiem:

  • ar funkcionālu vai anatomisku asplēniju;
  • ar komplementa (nespecifisku globulīnu komplekss, kas neaktīvā formā atrodas cilvēka un dzīvnieku asins serumā u.c. bioloģiskos šķidrumos) sistēmas traucējumiem;
  • kuri saņem Eculizumab  (cilvēka monoklonālās antivielas);
  • kuri ir imūnkompromitēti citu iemeslu dēļ (pēc orgānu transplantācijas, pēc hemopoētisko šūnu transplantācijas, personas ar HIV infekciju).

Tāpat vakcinācija pret menigokoku infekciju rekomendējama:

  • ja plānots ceļojums uz zonām ar augstu saslimstību;
  • laboratoriju darbiniekiem, kuri ikdienā strādā ar infekciju izraisošiem mikroorganismiem.

Jebkurš, kurš vēlas pasargāt sevi vai savus tuviniekus pret meningokoku infekciju, ir aicināts un var saņemt konjugētās meningokoku vakcīnas jebkurā vecumā. Ja nepieciešama konsultācija par meningokoku vai citām ar ceļojumu saistītām vakcīnām vai imūnprofilaksi, aicinām pieteikties ceļotāju vakcinācijas konsultācijai Bērnu slimnīcas Ģimenes vakcinācijas centrā , iepriekš norādot valsti/-is, uz kurām plānots doties.

Saistītās diagnozes

Saistītās apakštēmas

Vakcīnas

Vakcinācija ir droša metode, kas radīta, lai pasargātu pieaugušos un bērnus, jo īpaši zīdaiņus, no saslimšanas ar dzīvībai un veselībai bīstamām infekcijas slimībām.

Atsauces
  1. Pasaules Veselības organizācija par menigokoku infekciju: https://www.afro.who.int/health-topics/meningococcal-meningitis, https://www.who.int/emergencies/diseases/meningitis/en/
  2. Meningokoku infekcijas izplatība Eiropā: https://www.ecdc.europa.eu/en/meningococcal-disease
  3. ASV Slimību profilakses un kontroles centrs par meningokoku vakcināciju: https://www.cdc.gov/vaccines/vpd/mening/public/index.html
  4. Menigokoku izplatība Āfrikas kontinentā - https://wwwnc.cdc.gov/travel/yellowbook/2020/travel-related-infectious-diseases/meningococcal-disease