Created: 9. novembris, 2021. gads
Atjaunots: 13. decembris, 2024. gads
Fizikālā terapija ir ārstniecības metožu kopums. Tajā izmanto fizikālos faktorus jeb dabas resursus (ūdens, siltums, dūņas), kā arī to pārveidotās formas – lāzerstarus, elektrību, mikroviļņus un citus. Tie ir fizioloģiski ārstniecības līdzekļi, ar kuriem cilvēka ķermenis dzīvo mijiedarbībā un ir pie tiem pieradis.
Biežākās fizikālās terapijas metodes, ko izmanto rehabilitācijā
- Elektroforēze. Tā palīdz ievadīt organismā dažādus medikamentus caur ādu. Procedūra ilgst 15-20 minūtes. Tās laikā var just maigu kņudināšanu elektrodu piestiprināšanās vietās.
- Ultraskaņa jeb fonorēze. Tā ir medikamenta ievadīšana ķermenī ar ultraskaņas palīdzību. Tās laikā var just patīkamu siltumu apstrādājamā apvidū. Procedūras ilgums 5-10 minūtes.
- UVČ-augstfrekvence. Procedūras laikā uz ķermeni iedarbojas ar ultraaugstfrekvences elektromagnētisko lauku. To uz noteiktu ķermeņa vietu izstaro speciāls aparāts. Procedūra ilgst 15-20 minūtes. Tās laikā iespējams sajust vieglu siltumu uz ādas.
- Darsonvalizācija. Tajā izmanto vājas intensitātes augstas frekvences un sprieguma maiņstrāvas impulsus. Procedūra ilgst 10-20 minūtes, tās laikā dzirdami sprakšķi, var sajust maigu vibrāciju uz ādas.
- Amplipulsa terapija (SMS). Tajā izmanto modulētu sinusoidālu maiņstrāvu ar mainīgu amplitūdu. Procedūras laikā ir vibrācijas sajūta, jūt muskuļu saraušanos. Procedūra ilgst līdz 5-7 minūtēm.
- SMS forēzē izmanto sinusoidāli modulētās strāvas kopā ar medikamentiem.
- Magnētterapija. Procedūrā izmantots vājš, pulsējošs magnētisks lauks, kas rada siltuma efektu dziļi audos, tos sasildot. Pacientam guļot uz kušetes, ar speciālu iekārtu tiek radīts zemas vai vidējas frekvences magnētiskais lauks tieši tajā vietā, kur nepieciešama ārstēšana. Procedūra ilgst 15-20 minūtes. Tās laikā nerodas kādas īpašas sajūtas.
- TENS-transkutānā elektrostimulācija. Tas ir viens no elektroanestēzijas, nervu un muskuļu stimulācijas veidiem. TENS laikā uz ādas novieto elektrodus un stimulē nervu receptorus. Procedūra ilgst 15-20 minūtes, tās laikā iespējams sajust muskuļa kontrakciju.
- Ozekerīta un parafīna aplikācijas. Tas ir siltumterapijas veids, kurā ar speciālām kompresēm silda noteiktu ķermeņa daļu. Procedūra ilgst 15-20 minūtes, tās laikā ir jūtams patīkams siltums.
- Aukstuma pakete. Tā ir paka, kas pildīta ar nesalstošu, bet ļoti zemu temperatūru uzturošu vielu. Pieejama dažādos izmēros. To izmanto sāpju un tūskas mazināšanai noteiktā ķermeņa daļā. Procedūra ilgst 10 minūtes, tās laikā jūtams aukstums paketes novietošanas apvidū.
- Gaismas terapija (tubus kvarcs). Terapijā izmanto ultravioleto un infrasarkano starojumu, ar speciālām lampām apstarojot konkrētu ķermeņa daļu. Retāk apstaro arī visu ķermeni, rūpīgi izvēloties atbilstošu laika sprīdi. Procedūra ilgst 3-7 minūtes, tās laikā ir jūtams patīkams siltums.
- Ultravioletais starojums-kvarca lampa. Tā iedarbojas tikai uz ādas virsējo kārtu, ierosinot reakcijas, kas labvēlīgi ietekmē organismu. Procedūra ilgst 5-10 minūtes. Tās laikā ir jūtams patīkams siltums.
- Ūdensdziedniecība. Ūdens procedūru ietekmē uzlabojas asiņu un limfas cirkulācija, vielmaiņa un audu apasiņošana. Tās labvēlīgi iedarbojas uz centrālo nervu sistēmu un sirds-asinsvadu sistēmu, kā arī stiprina imunitāti. Uzlabo muskuļu un locītavu veselību. Populārākās ūdensdziedniecības procedūras ir:
- Šarko duša – ar spēcīgu ūdens strūklu iedarbojas uz visu ķermeni no aptuveni 3 metru attāluma.
- Cirkulārā duša – cirkulācijas dušā ir aplī izvietotas vertikālas caurulītes, kuru iekšpusē ir sīkas atveres. Caur tām ar 1-1.5 atmosfēras spiedienu izplūst ūdens.
- Pērļu vannas – nosaukums radies tāpēc, ka gaisa burbulīši, kurus izlaiž vannā no sīkcaurumotas caurules, atgādina pērles.
- Zemūdens masāža – izmanto speciālu vannu, kur uz pacienta ķermeni iedarbojas ar kompaktu ūdens strūklu 10-20 centimetru attālumā no viņa ķermeņa. Ūdens strūklu pārvieto pa ķermeni pēc vispārējas masāžas likumiem.
Kāpēc to izmanto
Fizikālās terapijas metodes rehabilitācijā pielieto, lai mazinātu sāpes, tūsku, iekaisumu, palīdzētu sadziedēt brūces un lūzumus, uzlabotu vielmaiņu, limfas plūsmu, normalizētu orgānu funkcijas, palīdzētu atjaunot kustības un uzlabotu organisma imunitāti. Lai arī dažas no aprakstītām procedūrām var izklausīties nesaprotamas un biedējošas, pamata uztraukumam nav! Visas metodes ir saudzīgas un ar ilggadējā praksē pierādītu efektivitāti.
Tēma
Rehabilitācijas programmas bērniem un pusaudžiem ar dažādiem funkcionēšanas ierobežojumiem, kas radušies iedzimtu vai iegūtu veselības stāvokļu rezultātā.