Pārlekt uz galveno saturu

Dzirdes traucējumu ārstēšana un rehabilitācija

Savlaicīga dzirdes rehabilitācija sniedz labāku valodas un komunikācijas attīstības iespēju vājdzirdīgam bērnam.

Attēls
bērna auss
Created: 25. janvāris, 2022. gads
Atjaunots: 24. novembris, 2022. gads

Iedzimtu dzirdes traucējumu savlaicīgai diagnostikai ir liela nozīme. Latvijā jaundzimušo dzirdes traucējumu skrīnings (otoakustiskā emisija) ir pieejams visās dzemdību nodaļās. Savlaicīga (līdz 6 mēnešu vecumam) dzirdes rehabilitācija sniedz labāku valodas un komunikācijas attīstības iespēju vājdzirdīgam bērnam. Novēlota dzirdes traucējumu diagnostika un rehabilitācija saistīta ar aizkavētu komunikācijas, kognitīvo un psihoemocionālo attīstību.

Neķirurģiska dzirdes rehabilitācija

Dzirdes aparāti Dzirdes aparāts ir skaņu pastiprinoša ierīce, kura ar skaņas vadīšanu caur gaisu novada augstas precizitātes skaņu uz ausi, izmantojot bērna reziduālo (atlieku) dzirdi. Tādā veidā nodrošina skaņas noteikšanu, atpazīšanu un izpratni bērniem ar vieglas vai mērenas pakāpes dzirdes traucējumiem visās vecuma grupās. Dzirdes aparāti neatjauno normālu vai dabisku dzirdi.

Dzirdes aparāti sastāv no trim galvenajām daļām:

  1. mikrofons uztver skaņas (gaisa svārstības) un pārvērš tās elektriskās svārstībās;
  2. pastiprinātājs (skaņas procesors) elektriskās svārstības pārvērš digitālā formā, apstrādā un pastiprina signālu pēc nepieciešamā algoritma;
  3. skaļrunis pārvērš pastiprināto elektrisko signālu pastiprinātās skaņas svārstībās.

Dzirdes aparātu veidi:

1. Aizauss dzirdes aparāts. Rekomendējams bērniem. Izturīgāks, ilgāks baterijas lietošanas laiks, aparāta izmērs ne vienmēr ir skaņas kvalitātes vai jaunākas tehnoloģijas indikators.

2. Ausī ievietojams dzirdes aparāts. Vecākiem bērniem un tīņiem.

3. Auss ejā ievietojams dzirdes aparāts. Vecākiem bērniem un tīņiem.

4. Pilnībā auss ejā ievietojams dzirdes aparāts

5.  Kaula vadītspēju uzlabojoši dzirdes aparāti (BAHA, Adhear) Kaula vadītspēju uzlabojoši dzirdes aparāti var būt alternatīva bērniem, kuri kādu iemeslu dēļ nevar lietot parastu dzirdes aparātu. Piemēram: •    Sūdzības par nepietiekamu skaņas pastiprinājumu, lietojot parastu dzirdes aparātu. •    Hroniski izdalījumi no auss ejas. •    Liela auss ejas atvere pēc radikālas auss operācijas. •    Auss gliemežnīcas atrēzija (atveres trūkums), auss ejas stenoze jeb sašaurinājums, otoskleroze (progresējoša dzirdes pasliktināšanās, trokšņi ausīs).

Ķirurģiska dzirdes traucējumu ārstēšana

1. Kaula vadītspēju uzlabojošs dzirdes aparāts (BAHA). Ņemot vērā BAHA dzirdes aparāta implantējamās daļas fiksācijai nepieciešamo kaula biezumu (vismaz 3 mm), BAHA implanti netiek operēti pacientiem, kuri jaunāki par pieciem gadiem. Bet no piecu gadu vecuma tiek piedāvāts ķirurģiski izveidot dzirdes aparāta fiksācijas vietu.

2. Kohleārā implantācija. Kohleārs implants piemērots šādiem bērniem: •    12 mēnešus veci vai vecāki. •    Abpusēja smaga sensoneirāla vjādzirdība (90dB labākajā ausī). •    Nav vērā ņemamu rezultātu, lietojot dzirdes aparātus. •    Ir spējīgi pieņemt dzirdes aparāta nēsāšanu. •    Ir iesaistīti izglītojošās programmās. •    Nav medicīnisku un anatomisku kontrindikāciju. •    Motivēti bērna vecāki. Par piemērotību kohleārai implantācijai lemj multidisciplināras ārstu komandas konsīlijs kopā ar bērna vecākiem.

Kohleārs implants ir maza, sarežģīta, ķirurģiski implantējama iekārta, kura nodrošina dzirdi pacientam ar smagas pakāpes vājdzirdību. Tā sastāv no mikrofona, runas procesora, transmitera un implanta uztvērējdaļas, kā arī elektroda, kurš ievietots iekšējā ausī. Procesors uztver skaņu, pārvērš to digitālā informācijā un novada uz implantu. Implants pārveido saņemto informāciju elektriskos signālos, novada tos pa elektrodu gliemezī, un dzirdes nerva šķiedras uztvertos signālus sūta uz smadzenēm.

Kāpēc to izmanto

Kaula vadītspēju uzlabojoši dzirdes aparāti izmanto ķermeņa kaula spēju pārvadīt skaņu. Apejot ārējo ausi un vidusausi, tiek stimulētas gliemeža matiņšūnas caur kaula vibrācijām. Tie ir piemēroti pacientiem ar dzirdes zudumu no 45-70 dB ar: • Konduktīva tipa vājdzirdību. Hronisks vidusauss iekaisums, ārējās auss gliemežnīcas un auss ejas atrēzija, audzēji, galvas traumas. Skaņas viļņus uztver BAHA procesors pie slimās auss, un skaņas viļņi, apejot vidusausi, tiek nogādāti tieši gliemezī.

•  Vienpusēju sensoneirālu vājdzirdību. Ģenētiski faktori, trokšņa izraisīta vājdzirdība, medikamentu izraisīta vai ar novecošanu saistīta vājdzirdība. BAHA procesors pie nedzirdīgās auss pārvada skaņas izraisīto vibrāciju pa galvaskausa kaulu uz veselās auss gliemezi otrā pusē.

•    Jaukta tipa vājdzirdību.

Kādi ir riski

Kohleārā implantācija nav piemērota bērniem ar aktīvu vidusauss iekaisumu, iekšējās auss iedzimtām patoloģijām – iekšējās auss aģenēziju (nepilnīga attīstība), dzirdes nerva aģenēziju u.c., neirofibromatozi (perifēro nervu labdabīgi audzēji), mentālu retardāciju jeb atpalicību, psihiskiem traucējumiem, iekšējās auss osifikāciju (pārkaulošanās) pēc meningīta.

Kā sagatavoties

Ņemot vērā BAHA dzirdes aparāta implantējamās daļas fiksācijai nepieciešamo kaula biezumu (vismaz 3 mm), BAHA implanti netiek operēti pacientiem, kuri jaunāki par pieciem gadiem. Tādēļ līdz piecu gadu vecumam dzirdes aparāts tiek fiksēts ar lentīti vai stīpiņu.

Ķirurģiskai dzirdes traucējumu ārstēšanai

Pie kaula fiksētais dzirdes aparāts sastāv no zemādas daļas – titāna skrūves, kura fiksēta temporālā kaulā, un magnēta, kā arī virsādas daļas – magnēta un skaņas procesora ar mikrofonu. Lai sagatavotos BAHA implantācijai, ārstu komanda Bērnu dzirdes centrā un BKUS veiks objektīvo dzirdes izmeklēšanu. Būs nepieciešamas otorinolaringologa, neirologa, psihologa, pediatra, logopēda, ģenētiķa un anesteziologa konsultācijas.

Operācijas laikā vispārējā anestēzijā aizauss kaulā tiek fiksēta titāna skrūve un virs tās implanta magnētiskā daļa. Operācijas ilgst apmēram 60 minūtes.

Lai sagatavotos kohleārai implantācijai, ārstu komanda Bērnu dzirdes centrā un BKUS veiks objektīvo dzirdes izmeklēšanu – akustiski ierosināto smadzeņu stumbra potenciālu audiometriju jebBERA, otoakustisko emisiju, datortomogrāfiju un magnētisko rezonansi galvai. Būs nepieciešamas otorinolaringologa, neirologa, psihologa, pediatra, logopēda, ģenētiķa un anesteziologa konsultācijas.

Kohleārās implantācijas operācija Operācija norisinās BKUS stacionārā. Tās ilgums abām ausīm ir piecas stundas. Operācijas laikā aizauss kaulā tiek fiksēts kohleārā implanta transmiters un iekšējās auss gliemezī tiek ievadīts implanta elektrods. Pēc operācijas bērns vēl 3–5 dienas atrodas slimnīcā, lai veiktu operācijas brūces apkopšanu un saņemtu profilaktisku antibakteriālu ārstēšanu. Pēc 4–6 nedēļām Bērnu dzirdes centrā tiek pievienota un programmēta implanta ārējā daļa, un šajā brīdi bērns var sākt lietot kohleāro implantu un dzirdēt.

Kas ir sagaidāms

Pēc operācijas bērns vēl 1–3 dienas atrodas slimnīcā, lai veiktu operācijas brūces apkopšanu. Pēc 4–6 nedēļām Bērnu dzirdes centrā tiek pievienota un programmēta dzirdes aparāta ārējā daļa, un šajā brīdi bērns var sākt lietot BAHA dzirdes aparātu un dzirdēt. Magnētiskās rezonanses izmeklēšana var būt ierobežota pacientiem ar “BAHA 4 attract system” (līdz 1,5 TESLA). Konsultējieties ar savu ārstu vai radiologu pirms plānojat šādu izmeklējumu.

Rezultāti

Agrākā vecumā veikta implantācija sniedz labākus rezultātus – labāku valodas izpratni un runas veidošanu. Tomēr nozīme ir arī bērna psihomotorai attīstībai, iekšējās auss, dzirdes nerva attīstībai, kā arī vecāku līdzestībai un pilnvērtīgai rehabilitācijai. Kohleārā implantācija negarantē valodas attīstību.

Apakštēma

Dzirde

Dzirde ir viena no būtiskākajām cilvēka maņām.