Gandrīz kā detektīvi: ģenētiķis un viņa loma autiska spektra traucējumu diagnozes procesā
Vena no galvenajām ģenētiķa lomām AST diagnostikas procesā ir citu ģenētisku slimību, kuru pazīmes var atgādināt autismu, izslēgšana.
Ģenētiķis ir ārsts, kurš specializējies pārmantotās vai iedzimtās ģenētiskās slimībās. Ģenētikas klīnikā pacients tiek konsultēts jau no augļa stadijas līdz pat sirmam vecumam.
Nosūtījumu pie ārsta-ģenētiķa ārsts veic elektroniski, un par iespējamajiem vizītes laikiem ar pacientu sazināsies Bērnu slimnīcas klientu apakalpošanas speciālisti.
Steidzamu indikāciju gadījumā, ģimenes ārsts vai speciālists Bērnu slimnīcas mājaslapā aizpilda un nosūta speciālu veidlapu un steidzamības kārtā pacients nokļūst pie ģenētiķa uz konsultāciju. Veidlapu var atrast sadaļā "Profesionāļiem".
Konsultācijas laikā ārsts pārrunā pacienta galvenos veselības traucējumus, iegūst informāciju par ģimenes locekļiem un viņu slimībām, zīmē ciltskoku līdz trešajai dzimtas paaudzei, izmeklē pacientu objektīvi, un izveido izmeklēšanas plānu, izskaidro pacientam tālāko rīcības plānu. Konsultācija ir laikietilpīga, tādēļ, pacientam jāņem vērā, ka konsultācija ilgs stundu.
Ģenētiskās slimības iedala četrās lielās grupās: hromosomālās, monogēnās, vielmaiņas un mitohondriālās. Atkarībā no iespējamā slimības veida, ģenētiķis plāno laboratoro izmeklēšanu, nepieciešamības gadījumā rīko multidisciplinārus konsīlijus, ar citu profilu speciālistu piedalīšanos, lai lemtu par tālāku izmeklēšanu Latvijā vai ārvalstīs.
Apstiprinātas ģenētiskas vai retas slimības gadījumā, pacienta aprūpi līdz 18 gadu vecumam nodrošina pediatrs ar kopetenci retajās slimībās, kurš plāno nepieciešamos izmeklējumus un speciālistu, t.sk., ģenētiķa konsultācijas.
Vena no galvenajām ģenētiķa lomām AST diagnostikas procesā ir citu ģenētisku slimību, kuru pazīmes var atgādināt autismu, izslēgšana.