Elpošanas trakta mikrobioloģiskā izmeklēšana
Elpošanas trakta mikrobioloģiskā izmeklēšana jeb uzsējums ir tests, ar kura palīdzību laboratorijā nosaka klīniski nozīmīgus patogēnus no elpceļiem iegūta materiāla paraugos.
Atjaunots: 9. maijs, 2023. gads
Izmeklējamo materiālu atkarībā no infekcijas lokalizācijas paņem iztriepes veidā no rīkles gala vai no traheostomas jeb atsūc šķidrumu no intubācijas caurulītes vai bronhoskopijas laikā utml.
Paņemto materiālu nosūta uz laboratoriju, kur to uzsēj uz barotnēm un pēc audzēšanas piemērotos apstākļos novēro, vai uz barotnēm aug baktērijas, kuras var izraisīt infekciju. Iepējami patogēnajām baktērijām nosaka to veidu un arī jutību pret antibakteriālajām vielām. Testa rezultāti palīdz piemērotas terapijas izvēlē elpošanas ceļu infekcijas gadījumā.
Pacienta sagatavošana
Ņemot vērā izmeklējamā materiāla daudzveidību, pirms materiāla paņemšanas pacientam jāseko ārsta norādījumiem, kā sagatavoties konkrētā materiāla paņemšanai.
Ietekmējošie faktori
Viltus pozitīvu rezultātu var iegūt, ja paraugu kontaminē mutes dobuma normālā mikroflora, kas tur nonākusi parauga paņemšanas brīdī.
Ja iepriekš lietoti antimikrobie preparāti, tad uzsējumā infekcijas izraisītājs var netikt atrasts.
Bioloģiskie references intervāli vai klīniskās lēmumu vērtības
Veselu cilvēku elpošanas traktā zemāk par balseni nav rezidējošas mikrofloras. Lai interpretētu uzsējumos augušo kultūru nozīmi, ir ļoti būtiski ņemt vērā normālo augšējo elpceļu mikrofloru.
Brīdinājuma / kritiskās vērtības, kur būtiski
Pozitīvs.
Metodes saīsinātā versija. Pilna informācija par metodi pieejama M-MB-005/00.