Paliatīvā aprūpe
Paliatīvā aprūpe bērniem un jauniešiem ar dzīvi ierobežojošiem stāvokļiem ir aktīva un visaptveroša aprūpe, kas ietver fiziskos, emocionālos, sociālos un garīgos elementus.
Atjaunots: 16. oktobris, 2023. gads
Paliatīvā aprūpe ir vērsta uz bērna dzīves kvalitātes uzlabošanu un atbalstu ģimenei, tā ietver sāpju simptomu vadību, atelpas brīža sniegšanu, aprūpi bērna nāves brīdī un atbalstu ģimenei sērošanas periodā. Tā tiek nodrošināta bērniem, kuriem izārstēšanas terapijas iespējas ir izsmeltas, un tā var ilgt daudzus gadus.
Bērnu paliatīvās aprūpes pakalpojumus pacienti un viņu ģimenes locekļi var saņemt dažādu dzīvi ierobežojošu un dzīvību apdraudošu slimību gadījumos. Ja paliatīvā aprūpe uzsākta līdz 18 gadu vecuma, kā bērnu aprūpes pakalpojumu to var turpināt saņemt līdz 24 gadu vecumam.
Pakalpojumus nodrošina starpdisciplināra bērnu paliatīvās aprūpes komanda, kurā darbojas speciālisti ārsts, māsa, psihologs un/vai psihoterapeits, kapelāns, sociālais darbinieks.
Starpdisciplinārās bērnu paliatīvās aprūpes komandas darbības mērķi ir sniegt kompleksu, visaptverošu paliatīvu aprūpi, kas orientēta uz bērnu ar ierobežotu dzīvildzi un viņa ģimeni, kā arī nodrošināt paliatīvo aprūpi tik ilgi, cik tas ir nepieciešams, pamatojoties uz klīnisko izvērtējumu un ģimenes izvēli. Bērnu paliatīvās aprūpes pakalpojumi vienmēr ir ģimenes izvēle.
Noderīga informācija Paliatīvās aprūpes pacientiem
Rekomendētais nepieciešamais ūdens daudzums dienā
Gastrostomas aprūpe bērnu paliatīvajā aprūpē
Barošanas sūkņa lietošanas pamācība
Saistītā ārstniecība un rehabilitācija
- Bērnu paliatīvās aprūpes biedrība. Bērnu paliatīvās aprūpes klīniskās vadlīnijas. Rīga, 2012., 87 lpp
- Franca Benini.,Danai Papadatou. International Standards for Pediatric Palliative Care: From IMPaCCT to GO-PPaCS. Journal of Pain and Symptom Management.
- S.Tomase. Pediatrisku pacientu paliatīvās aprūpes kvalitāte [maģistra darbs]. Rīga: Latvijas Universitāte; 2017.