Pārlekt uz galveno saturu

Briļļu pielaikošana un izgatavošana bērniem

Briļļu galvenais uzdevums ir nodrošināt bērnam labu redzi.

Attēls
brilles
Created: 21. janvāris, 2022. gads
Atjaunots: 4. novembris, 2024. gads

Tām jānovērš acs refrakcijas defekti – tuvredzība jeb miopija, tālredzība jeb hipermetropija, astigmātisms un “slinkā acs” jeb ambliopija. Tādēļ ir svarīgi, lai bērns skatītos caur briļļu lēcas optisko centru. Galvenie apsvērumi, piemeklējot un izgatavojot brilles bērnam, ir to ērtums un izmēra atbilstība, funkcionalitāte, acu aizsardzība un  vizuālais izskats.

Optikas nozares speciālistiem vissarežģītākā ir briļļu piemeklēšana tieši bērniem līdz 12 gadu vecumam, kad bērna sejas anatomiskie parametri ir ļoti mainīgi un būtiski atšķiras no pieauguša cilvēka sejas. Tāpēc ne tikai speciālistiem, bet arī bērniem un viņu vecākiem jāapbruņojas ar pacietību briļļu pielaikošanas laikā.

Attēls
Briļļu pielaikošana

1. attēls. Bērna sejas anatomiskie parametri.

Ja bērnam jau ir bijušas brilles, vēlams izstāstīt optikas salona speciālistam par jūsu pieredzi ar brillēm, kādam nolūkam brilles paredzētas, kā arī briļļu lēcu parametrus, ja jūs tos zināt. Jebkura papildu informācija noderēs veiksmīgai sadarbībai un piemērotāko briļļu izgatavošanai.

Ja konkrētajā reizē neizdodas atrast piemērotu briļļu ietvaru, sarunājiet, ka atnāksiet uz optiku pēc kāda laika, lai optikas darbinieki var pasūtīt ietvaru no cita salona optiku tīklā vai briļļu ietvaru piegādātāja. Arī tad, ja bērns ir pārāk noguris, lai ļautos briļļu iegādes procesam, optikas salonu labāk apmeklēt citā reizē, kad bērns būs atpūties un gatavs sadarboties.

Lai neapjuktu plašajā optikas salonu piedāvājumā, izvēlieties sev uzticamu redzes aprūpes speciālistu, ar kuru veidojas laba komunikācija, kurš neatteiks padomu un palīdzēs atrast piemērotākās brilles jūsu bērnam.

Multfilma un krāsojamās lapas: Briļļu izvēles piedzīvojums

Daži pieturas punkti briļļu iegādē

  • Ļoti svarīgs faktors ir atbilstošs briļļu ietvars, jo tieši tas nodrošina briļļu lēcu pareizu pozīciju attiecībā pret acīm. Tikai pareiza briļļu “sēdēšana” uz deguna ļauj bērnam skatīties cauri, nevis pāri tām;
  • Briļļu ietvaram jābūt pareizā izmērā. Jāatceras, ka bērns aug un brilles, kas der šobrīd, pēc kāda laika kļūs par mazu un būs jāmaina. Tomēr nedrīkst  izvēlēties brilles, kas bērnam ir par lielu. Tās tikai sagādās raizes, jo visu laiku slīdēs nost no deguna un, lai kā optikas meistars censtos pielocīt ietvaru kājiņas, tās nenodrošinās ērtu lietošanu un redzēšanu;
  • Kopā ar optikas salona speciālistu palīdziet bērnam pielaikot brilles vairākkārt, lai pārliecinātos, cik viegli tās noņemt, vai ietvaru kājiņas ir elastīgas, vai labi turas aiz ausīm. Dažkārt ieteicams izvēlēties nelielus palīgrīkus, lai brillītes turētos labāk, piemēram, briļļu ietvara kājiņām uzlikt “aizaušus”;
  • Kad kopā ar optikas salona speciālistu ir atrasti vairāki piemēroti briļļu ietvari, kopīgi ar bērnu pieņemiet gala lēmumu.
Attēls
Briļļu izgatavošana

2. attēls. Briļļu pareizas balstīšanās un atrašanās uz sejas pamatprincips: brillēm ir tikai trīs atbalsta punkti – deguns un abas ausis.

Kam jāpievērš uzmanība, izvēloties brilles bērnam

  • Izvēloties briļļu ietvaru, noteikti jāņem vērā bērna sejas anatomiskās īpatnības un jāraugās, lai brilles atbalstās tikai trīs punktos – uz deguna un ausīm. Nav vēlams, ka briļļu kājiņas iespiežas vai ļoti stipri pieguļ deniņiem, un briļļu lodziņš nedrīkst atbalstīties uz vaigiem;
  • Vissvarīgākais punkts ir ietvara deguna tiltiņa atbilstība bērna deguna saknei – tiem jābūt vienas formas un vienāda platuma. Jo lielāks ir deguna tiltiņa kontakta laukums, jo lielāks atbalsts un mazāks briļļu spiediens uz bērna degunu;
  • Skatoties uz bērnu pretskatā, viņa acīm jābūt briļļu lodziņa vidū;
Attēls
Skatoties uz bērnu pretskatā
  • Skatoties no augšas, briļļu kājiņām jāiet taisnā līnijā līdz ausīm, tām nav jāiespiežas vai jāielokās deniņos. Ja briļļu kājiņas iespiedīsies deniņos, tad brilles neturēsies un visu laiku slīdēs nost no deguna;
  • Jāpievērš uzmanība briļļu kājiņu garumam. Briļļu kājiņām jānoliecas gandrīz uzreiz aiz auss augšējās daļas. Ja, skatoties no sāniem, briļļu kājiņas nolokās pārāk tālu aiz ausīm, tad, visticamāk, izvēlēts pārāk liels briļļu ietvars. Ja briļļu kājiņas aiz ausīm ir atvirzītas no galvas, tās ir iespējams pieregulēt.
Attēls
skats no augšas
Attēls
skats no sāniem

 

 

                                                                                                                                                                     

Briļļu lēcas

Ir daudzas un dažādas briļļu lēcas. Izvēli ietekmē gan lēcas stiprums, svars, biezums, attēla kvalitāte, skatoties caur lēcu, tās izskats ietvarā, kā arī cena. Tā kā bērni ikdienā ir ļoti aktīvi, svarīgi, lai brilles būtu drošas veselībai, tādēļ ieteicams izvēlēties plastikāta, polikarbonāta vai trivex materiāla briļļu lēcas. Šīs lēcas ir vieglas un triecienizturīgas. Jebkura materiāla briļļu lēcas pret skrāpējumiem padara izturīgākas speciālie klājumi, tādēļ tās labāk pacietīs nevīžīgu izturēšanos. Konkrētu briļļu lēcu risinājumu palīdzēs izvēlēties speciālisti optikas salonā. Ja brilles būs vieglas, ērtas, un, kas nav mazāk svarīgi, bērns pats būs piedalījies to izvēlē, tad viņam būs lielāks prieks brilles valkāt.

Gatavo briļļu izsniegšana un aprūpe

Saņemot izgatavotās brilles, optikas salona speciālisti atbildēs uz visiem neskaidrajiem jautājumiem, parādīs, kā kopt brilles, un izstāstīs par optikā pieejamo briļļu aprūpes servisu.  Vecākiem ir būtiski pievērst uzmanību turpmākajai briļļu “uzvedībai” uz bērna sejas un jebkuru problēmu gadījumā vērsties optikas salonā pēc padoma vai palīdzības.

Saistītās ārstu specialitātes

Saistītās apakštēmas

Redze

Redzes sajūtas sniedz informāciju par priekšmetu formu, lielumu, krāsu un dod organismam iespēju pareizi orientēties ārējās vides apstākļos.

Atsauces

1. attēls: A. Arvind “Paediatric dispensing and anthropometry for children’s spectacle frame”.

2. attēls. J.Abbott “Special measures» Dispensing Optics, 2016, august.

A. Chen, S. J. Leat “Paediatric vision care. Current practice and future challenges”, McGraw-Hill Education, 2015.

W.Harvey, B. Gilmartin “Paediatric optometry”, Butterworth-Heinemann, 2004.

E. Hughes “Key considerations when dispensing children’s spectacles”, Dispensing Optics, January, 2014.

A. Keirl «Paediatric eyecare – part two. Anthropometry and spectacle frames for children», Dispensing Optics, October, 2010.

A. Keirl “Paediatric eyecare – part three”, Dispensing Optics, December, 2010

A. Thompson «Mini-me? We shall see»

A. Arvind lecture on Pediatric Dispensing, Ep01 - Optometry Pediatric Dispensing (EyeBids e-Learning)

J.Abbott «Special measures», Dispensing Optics, August, 2016

Mivision, The ophthalmic journal (mivision.com.au)